Noc Muzeów 2020 - inna niż wszystkie.
Noc Muzeów - co to jest?
Dlaczego zwiedzać muzea nocą, skoro można za dnia? Dziś opowiem Wam trochę o nietypowej Nocy Muzeów. Chyba zresztą nic nie jest typowe w 2020 roku, prawda?
Pomysł na Noc Muzeów zrodził się w Berlinie już w 1997 roku. Kolejne stolice europejskie podłapały pomysł dość szybko. Tak narodziła się Europejska Noc Muzeów. Prym wiedzie w niej aktualnie Paryż, gdzie tylko w tą jedną noc można naliczyć 2 miliony zwiedzających. Ideą tego wydarzenia jest oryginalne pokazanie zasobów instutucji. Jest to takie wyjście poza swoje ramy. Noc zapewnia doskonałą aranżację: trochę magiczną, a trochę tajemniczą. Noc Muzeów stała się nieoficjalnym świętem muzealników (Oficjalne przypada na 18 maja i nieraz pokrywa się z NM).
![]() |
Muzeum Mydła w czasach pandemii - Noc Muzeów 2020 |
Noc muzeów 2020 - zapamiętamy ją na zawsze
Europejska Noc Muzeów jest dla turystyki sporym wydarzeniem. Już na początku roku wyczekujemy, jako muzealnicy, podania jej oficjalnego terminu na dany rok. Informacja z Paryża jest wiążąca. Gdy tylko termin jest potwierdzony każde muzeum wymyśla atrakcje na tą wyjątkową wiosenną noc. Jedyną taką, w którą kolejki do placówek kulturalnych ciągną się długimi metrami. Uśmiechnięci goście nigdzie się nie spieszą, rozmawiają, a dzieci, zadowolone, że nie muszą iść spać, biegają wokoło.
W tym roku oficjalny termin Nocy Muzeów 2020 został przełożony na listopad z powodu pandemii COVID -19. Termin w naszym klimacie będzie bardzo trudny do zrealizowania, a jeszcze trudniejszy do promowania. Ciepło ubrani ludzie w środku listopada stojący w kolejkach? Co pół godziny zimny wiatr na zmianę z opadami? Hm. Dalej widzicie roześmianych gości i ich wesoło podskakujące dzieci?
Ja też nie. Zatem w naszym Muzeum Mydła i Historii Brudu postanowiliśmy skorzystać z odmrożenia instytucji kultury i .. zorganizować ją jak zwykle. Oczywiście musieliśmy wziąć pod uwagę wszelkie obostrzenia.
![]() |
Zwiedzanie w małych grupach, konieczne maski i przyłbice. |
Wirtualne zwiedzanie wystawy jest jak jedzenie cukierka z papierkiem
Tak sądzę. I doświadczenie dwóch miesięcy w pandemii tylko mnie w tym utwierdziło. Zwiedzanie gablot nawet przy akompaniamencie najwspanialszego przewodnika nie da nam poczucia spełnienia. Nie wiem czy wiecie co mam na myśli? Każde muzeum czy galeria ma swój niepowtarzalny klimat, a nawet zapach. Do tego nie da się oddać atmosfery zgromadzenia. A te, jak wiemy, są zakazane.
Wiele muzeów zaproponowało właśnie takie oglądanie przez szklany ekran. My uznaliśmy, że w przypadku Muzeum Mydła i Historii Brudu to się nie sprawdzi. W tym muzeum nie rządzą eksponaty tylko opowieść. A tych mamy pod dostatkiem.
Kiedy powiedziałam na jednym spotkaniu, że stworzyliśmy muzeum, które nie mając nic, stworzyło wszystko. I to jest chyba kwintesencja naszego podejścia.
Jak zrobiliśmy to my!
Nasz pomysł na Noc Muzeów 2020 oparliśmy o założenie, że część osób będzie chciała wyjść z domu, a inni będą woleli lub musieli pozostać w domu. Przygotowaliśmy zatem dwa warianty oferty:
- Noc Muzeów Online, której częścia był zabawny i pouczający film o historii toalet. Stąd nasze wydarzenie nazwaliśmy Toaletowa Noc Muzeów.
- Noc Muzeów jak zwykle in situ, czyli na miejscu. Tradycyjnie już, jak co roku, przygotowaliśmy wiele atrakcji. Największą z nich była pogadanka o oleju czterech złodziei, który pomaga odpędzać zarazę. Temat na czasie i niezwykła historia opryszków, którzy za sprawą tajemniczej mikstury nie zarażali się dżumą w czasie średniowiecznej pandemii. Goście mogli z naszą animatorką wykonać sól kąpielową z olejem czterech złodziei.
Jak nam się udało? Znakomicie! Goście zadowoleni. Widzowie także. Mieliśmy dwie różne oferty i obie się sprawdziły.
Jakie wnioski?
![]() |
Noc Muzeów 2020 w Muzeum Mydła i Historii Brudu - nie mogło być lepiej |
Mam tylko jeden wniosek: Iść zawsze swoją ścieżką! Testować pomysły, konsekwentnie je wdrażać, zapisywać wnioski. Zawsze omawiać na koniec co mogło pójść lepiej, a co gorzej.
I na koniec mam pytanie do Was: braliście dotychczas udział w Nocy Muzeów? Jakie wydarzenie zapadło Wam najbardziej w pamięć?
Daria
Super
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe wydarzenie
OdpowiedzUsuńDziękuję w imieniu całego zespołu!
UsuńBardzo kreatywny pomysł!
OdpowiedzUsuńSuperowe
OdpowiedzUsuńCo roku mam w planach udział w Nocy Muzeów i zawsze o niej zapominam. W tym roku wirus wyręczył moją pamięć :D
OdpowiedzUsuńDzięki za zabawny komentarz. Warto zatem to wydrzenie zapisać na przyszły rok! Pozdrawiam
UsuńBardzo ciekawy artykuł!
OdpowiedzUsuńnaprawdę super!!! wielkie brawa
OdpowiedzUsuńDziękuję w imieniu całego zespołu
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńŚwietna robota!
OdpowiedzUsuńWspaniała inicjatywa, niestety nie miałem okazji brać udziału w nocy muzeów, ale mam nadzieję, że za rok to się zmieni :)
OdpowiedzUsuńSuper atrakcja!
OdpowiedzUsuńSuper artykuł i kreatywny pomysł pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł!:)
OdpowiedzUsuńTen wspaniały artykuł zachęcił mnie do wzięcia udziału w Nocy Muzeów! :)
OdpowiedzUsuńBardzo kreatywny pomysł na pewno to ułatwi wielu zwiedzającym zwiedzanie muzeum w domu !
OdpowiedzUsuń