Noc Muzeów 2020 - inna niż wszystkie.

Noc Muzeów - co to jest? 

Dlaczego zwiedzać muzea nocą, skoro można za dnia? Dziś opowiem Wam trochę o nietypowej Nocy Muzeów. Chyba zresztą nic nie jest typowe w 2020 roku, prawda? 

Pomysł na Noc Muzeów zrodził się w Berlinie już w 1997 roku. Kolejne stolice europejskie podłapały pomysł dość szybko. Tak narodziła się Europejska Noc Muzeów. Prym wiedzie w niej aktualnie Paryż, gdzie tylko w tą jedną noc można naliczyć 2 miliony zwiedzających. Ideą tego wydarzenia jest oryginalne pokazanie zasobów instutucji. Jest to takie wyjście poza swoje ramy. Noc zapewnia doskonałą aranżację: trochę magiczną, a trochę tajemniczą. Noc Muzeów stała się nieoficjalnym świętem muzealników (Oficjalne przypada na 18 maja i nieraz pokrywa się z NM). 
Muzeum Mydła w czasach pandemii - Noc Muzeów 2020

Noc muzeów 2020 - zapamiętamy ją na zawsze 

Europejska Noc Muzeów jest dla turystyki sporym wydarzeniem. Już na początku roku wyczekujemy, jako muzealnicy, podania jej oficjalnego terminu na dany rok. Informacja z Paryża jest wiążąca. Gdy tylko termin jest potwierdzony każde muzeum wymyśla atrakcje na tą wyjątkową wiosenną noc. Jedyną taką, w którą kolejki do placówek kulturalnych ciągną się długimi metrami. Uśmiechnięci goście nigdzie się nie spieszą, rozmawiają, a dzieci, zadowolone, że nie muszą iść spać, biegają wokoło. 
W tym roku oficjalny termin Nocy Muzeów 2020 został przełożony na listopad z powodu pandemii COVID -19. Termin w naszym klimacie będzie bardzo trudny do zrealizowania, a jeszcze trudniejszy do promowania. Ciepło ubrani ludzie w środku listopada stojący w kolejkach? Co pół godziny zimny wiatr na zmianę z opadami? Hm. Dalej widzicie roześmianych gości i ich wesoło podskakujące dzieci? 
Ja też nie. Zatem w naszym Muzeum Mydła i Historii Brudu postanowiliśmy skorzystać z odmrożenia instytucji kultury i .. zorganizować ją jak zwykle.  Oczywiście musieliśmy wziąć pod uwagę wszelkie obostrzenia. 

Zwiedzanie w małych grupach, konieczne maski i przyłbice. 

Wirtualne zwiedzanie wystawy jest jak jedzenie cukierka z papierkiem 

Tak sądzę. I doświadczenie dwóch miesięcy w pandemii tylko mnie w tym utwierdziło. Zwiedzanie gablot nawet przy akompaniamencie najwspanialszego przewodnika nie da nam poczucia spełnienia. Nie wiem czy wiecie co mam na myśli? Każde muzeum czy galeria ma swój niepowtarzalny klimat, a nawet zapach. Do tego nie da się oddać atmosfery zgromadzenia. A te, jak wiemy, są zakazane. 
Wiele muzeów zaproponowało właśnie takie oglądanie przez szklany ekran. My uznaliśmy, że w przypadku Muzeum Mydła i Historii Brudu to się nie sprawdzi. W tym muzeum nie rządzą eksponaty tylko opowieść. A tych mamy pod dostatkiem. 
Kiedy powiedziałam na jednym spotkaniu, że stworzyliśmy muzeum, które nie mając nic, stworzyło wszystko.  I to jest chyba kwintesencja naszego podejścia. 

Jak zrobiliśmy to my! 

Nasz pomysł na Noc Muzeów 2020 oparliśmy o założenie, że część osób będzie chciała wyjść z domu, a inni będą woleli lub musieli pozostać w domu. Przygotowaliśmy zatem dwa warianty oferty: 
- Noc Muzeów Online, której częścia był zabawny i pouczający film o historii toalet. Stąd nasze wydarzenie nazwaliśmy Toaletowa Noc Muzeów. 
- Noc Muzeów jak zwykle in situ, czyli na miejscu. Tradycyjnie już, jak co roku, przygotowaliśmy wiele atrakcji. Największą z nich była pogadanka o oleju czterech złodziei, który pomaga odpędzać zarazę. Temat na czasie i niezwykła historia opryszków, którzy za sprawą tajemniczej mikstury nie zarażali się dżumą w czasie średniowiecznej pandemii. Goście mogli z naszą animatorką wykonać sól kąpielową z olejem czterech złodziei. 
Jak nam się udało? Znakomicie! Goście zadowoleni. Widzowie także. Mieliśmy dwie różne oferty i obie się sprawdziły. 

Jakie wnioski? 

Noc Muzeów 2020 w Muzeum Mydła i Historii Brudu - nie mogło być lepiej 
Mam tylko jeden wniosek: Iść zawsze swoją ścieżką! Testować pomysły, konsekwentnie je wdrażać, zapisywać wnioski. Zawsze omawiać na koniec co mogło pójść lepiej, a co gorzej. 

I na koniec mam pytanie do Was: braliście dotychczas udział w Nocy Muzeów? Jakie wydarzenie zapadło Wam najbardziej w pamięć? 
Daria 

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe wydarzenie

    OdpowiedzUsuń
  2. Co roku mam w planach udział w Nocy Muzeów i zawsze o niej zapominam. W tym roku wirus wyręczył moją pamięć :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za zabawny komentarz. Warto zatem to wydrzenie zapisać na przyszły rok! Pozdrawiam

      Usuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Łukasz Szczepaniak20 maja 2020 02:36

    Wspaniała inicjatywa, niestety nie miałem okazji brać udziału w nocy muzeów, ale mam nadzieję, że za rok to się zmieni :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Super atrakcja!

    OdpowiedzUsuń
  7. Super artykuł i kreatywny pomysł pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy artykuł!:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten wspaniały artykuł zachęcił mnie do wzięcia udziału w Nocy Muzeów! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo kreatywny pomysł na pewno to ułatwi wielu zwiedzającym zwiedzanie muzeum w domu !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz!

Popularne posty